xtro realm


KLÍMAKÉPZELET READER


xtro realm ft. tranzitblog.hu

*Kapcsolódó események KLIKK

A Klímaképzelet Reader az xtro realm ACLIM! című 2020-as (elhalasztott) OFF-Biennálés projektjének szöveggyűjteménye, amely a tranzitblog.hu-n olvasható.

A cikksorozat szerzői fiatal PhD-kutatók, gondolkodók, akik külföldön és Magyarországon egyaránt foglalkoznak a klímaválság egyes aspektusaival saját tudományterületeiken. A blokk ilyen szempontból tekinthető egyfajta generációs hálózatos vállalkozásnak is, melynek keretében a következő témákról esik szó:

I.Zilahi Anna a sorozat előszavában a kontingencia fogalmának bevezetésével arról gondolkozik, hogyan hasznosíthatjuk a klímaválságra adott válaszainkban a felismerést, amit a koronavírus kapcsán a környezetünktől való függés és a kiszámíthatatlanság tapasztalata okoz. Milyen lehet az a képzelet, amely kimozdít bennünket a klímaválsággal kapcsolatos bénultságból?

II. A Fordulat szerkesztőinek írása azzal foglalkozik, hogy a koronavírus-válság miért nem a természet, hanem a növekedésközpontú gazdasági logikának a terméke, és milyen mozgásterünk lehet abban, hogy a válságkezelés ne ugyanezt a kapitalista rendszert konzerválja.

III. Hecker Héla (Humboldt/DFG/New School) Hannah Arendt politikafilozófiáján keresztül mutat rá arra, hogy a természettel való bánásmódunkat miként határozza meg cselekvésünk kauzális, eredményközpontú struktúrája.

IV. Szabó John (CEU) Magyarország energiaképzeletével foglalkozik, amelyet két nagyhatalom, a Szovjetunió (felbomlását követően Oroszország) és az Európai Unió dominál. Előbbi nagyban hozzájárult a nukleáris-, földgáz- és olajalapú társadalom kialakításához, míg utóbbi az energiaátmenet kapcsán alakítja Magyarország energiajövőképét.

V. Kiss Kata Dóra (PTE) az ökofeminista gondolatot mutatja be, mely szerint szoros összefüggésben áll az, ahogyan kultúránk a nőiséget és a természetet kezeli. Mindezt azon az uralkodó politikai diskurzuson keresztül teszi, amely a nőket érinti többek közt Magyarországon is.

VI. Süveges Rita (MKE) az ökokritika módszertanát alkalmazva elemzi, hogy a táj megkonstruálásában milyen kulturális toposzok dominálnak, s ezek a társadalom természethez fűződő viszonyát hogyan alakítják.

VII. Gál Réka Patrícia (University of Toronto) az űrkolonizáció menekülésretorikájának feminista kritikáját tárja elénk, melyet a gondoskodás fogalma mentén fejt ki, kitérve arra is, hogy a mostani COVID-19 által előidézett válsághelyzetből való kilábalás milyen nagy mértékben múlik a reproduktív munka folytonosságán.

VIII. Erdősi Eszter (University of Edinburgh) nemzetközi kortárs művészeti gyakorlatok elemzésén keresztül vizsgálja, milyen eszközökkel lép túl az ökokritikus képzőművészet az ökológiai krízis puszta esztétizálásán, a klímaválság kapitalizmuskritikus szemlélete felé.

IX. Őze Eszter (ELTE) elemzésében a közhigiénia és a járványok reprezentációját vizsgálja. Azt mutatja be, elsősorban 20. századi egészségügyi kiállítások és gyűjtemények példáján keresztül, hogyan vált a közhigiénia és a népesség medikalizálása az aktuális hatalom számára politikai eszközzé. A jelenlegi járványügyi helyzet kapcsán az érdekli, hogy az egészségügyi gondoskodás terveit és irányvonalait hogyan olvashatjuk a hatalom kulturális reprezentációjaként, és ennek milyen előtörténeteit ismerjük.

X. Losoncz Márk (Belgrádi Egyetem) jegyzi sorozatzáró szövegünket, amely a társadalmi képzelet, ideológiák, titkosszolgálatok, összeesküvés-elméletek, mélyállam és ökológiai képzelet menti gondolati zarándoklatra vállalkozik.

A Klímaképzelet Reader című ökológiai témájú cikksorozatot az xtro realm művészcsoport tagjai, Süveges Rita és Zilahi Anna szerkesztik, a blokk képanyagának szerkesztője Horváth Gideon.

KAPCSOLÓDÓ ESEMÉNYEK:

01.
Klímaképzelet
– pop-up zoom szimpózium


2020.08.26. 18-20:00
ZOOM LINK: hamarosan

Glassyard Gallery
The Unstable State of Tings

„Az a kérdés, képesek vagyunk-e olyan képzeletre, amely figyelembe veszi, hogy mi az ember tényleges helye a világban, szem előtt tartja, hogy a természet nem választható el a társadalomtól, és kész a legnehezebbre: a produktivista, végtelenítetten invazív paradigmával való szakításra, a társadalom önkorlátozásának a kikényszerítésére.” (Losoncz Márk)

Az xtro realm Klímaképzelet Readere egy tíz szöveget felölelő szöveggyűjtemény, amelynek fő célkitűzése, hogy elősegítse az ökológiai és klímaválsággal való szembenézést. Saját és felkért szerzőink írásain keresztül a kortárs gondolkodás meghatározottságait igyekeztünk vizsgálni, ami közelebb vihet a társadalmi képzelőerő felszabadításához és így szolidárisabb, fenntarthatóbb és egyenlőbb jövőképeket eredményezhet. A 2020 tavaszán elindított ökocikksorozat a tranzitblog.hu-n jelent meg két heti bontásban.

A Risk Change című program keretében a Glassyard Galéria kiállításához kapcsolódva két alkalommal is a szöveggyűjteményben megjelent írások kerülnek terítékre. A 2020. augusztus 26-án, szerdán 18.00 órakor kezdődő Klímaképzelet pop-up zoom szimpóziumon Hecker Héla, Losoncz Márk és Szabo John mutatják be álláspontjaikat, amit egy órás kerekasztal-beszélgetés követ Süveges Rita és Zilahi Anna, a Reader szerkesztőinek moderálásával. Ezt követően kinyitjuk a beszélgetést a nézői kérdéseknek és hozzászólásoknak.

Hecker Héla A megérinthetőség politikája című írásában arra keresi a választ Hanna Arendt filozófiáján keresztül, hogy a világ leuralásában hogyan vész el a szabadság és a kapcsolódás lehetősége, és mi az az arendti “cselekvés”, amely által megújítható az egyén környezetével való kapcsolata.

Losoncz Márk Hosszú menetelés a társadalmi képzeletben című szövege a társadalmi képzelet, az ideológiák, titkosszolgálatok, összeesküvés-elméletek, a mélyállam és az ökológiai képzelet menti gondolati zarándoklatra vállalkozik.

Szabo John Két óriás között: materializmus és társadalmi képzelőerő a magyar energia(átmenet)ben című elemzésében arra keresi a választ, hogy miként ékelődött Magyarország energiamixe a Szovjetunió és az EU közé. Leszámol-e vajon a dekarbonizáció a kapitalizmussal? Várható-e demokratikusabb energiaképzelet a megújulók bevezetésétől?

Augusztus 26., szerda
18.00 – 20:00
ZOOM-link: (hamarosan)
Mivel a járványügyi helyzet miatt nem tud minden résztvevő jelen lenni, ezért választottuk a közönség nélküli zoom-konferencia megoldást.

A Klímaképzelet pop-up szimpóziumon résztvevő szerzők:

Hecker Héla a berlini Humboldt-Universität és az oldenburgi Carl von Ossietzky Universität kutatója, korábban a “Selbst-Bildungen. Praktiken der Subjektivierung in historischer und interdisziplinärer Perspektive” elevezésű kutatócsoport tagja volt. Vendégkutató volt a New york-i New School for Social Research politika tanszékén és tudományos munkatárs az Institute for Critical Social Inquiry keretein belül. Disszertációjában Hannah Arendt politikai filozófiájában vizsgálta az érzelmek és a politika viszonyát.

Losoncz Márk a doktori értekezését az Újvidéki Egyetemen védte meg. Doktori kutatásainak egy részét a párizsi École des hautes études en sciences sociales (EHESS) keretében végezte, majd posztdoktori kutatásokat folytatott a müncheni Ludwig-Maximilians-Universität filozófia szakán. A Filozófiai és Társadalomelméleti Intézet (Belgrádi Egyetem) munkatársa. Nyolc könyv (társ)szerzője, illetve (társ)szerkesztője. Az írásai angolul, franciául, németül, szerbül/horvátul, szlovénül és magyarul jelentek meg.

Szabo John a Közép-európai Egyetem (CEU) Környezeti Tudományok és Politika Tanszékének PhD-jelöltje és a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének Tudományos Segédmunkatársa. Disszertációjában az EU földgázpiaci változásait vizsgálja az Európai Bizottság klímapolitikájának tükrében. Érdeklődése az energia társadalmi rendszerekben betöltött szerepére fókuszál.

02.
Klímaképzelet Reader
– Maratoni Olvasókör a szabadban


“A modernitás nyugati mítosza szerint a kultúra, művészet, tudomány és politikai élet felvirágoztatásához elsőként felül kellett emelkedni bizonyos „természeti” szükségszerűségeken (ilyen szükségszerűség többek közt a természet erőinek, járványoknak és betegségeknek, élelmiszer- és vízhiánynak való kitettségünk). Amennyiben az ember képes kontrollálni ezeket, annyiban uralkodik is rajtuk, és amennyiben uralkodik rajtuk, annyiban használja is őket.”

(Kiss Kata)

Az xtro realm 2020 tavaszán elindított Klímaképzelet Readere egy tíz szöveget felölelő szöveggyűjtemény, amelynek fő célkitűzése, hogy elősegítse az ökológiai és klímaválsággal való szembenézést. Saját és felkért szerzőink írásain keresztül a kortárs gondolkodás meghatározottságait igyekeztünk vizsgálni, ami közelebb vihet a társadalmi képzelőerő felszabadításához és így szolidárisabb, fenntarthatóbb és egyenlőbb jövőképeket eredményezhet. A 2020 tavaszán elindított ökocikksorozat a tranzitblog.hu-n jelent meg két heti bontásban.

A Risk Change című program keretében a Glassyard Galéria kiállításához kapcsolódva két alkalommal is a szöveggyűjteményben megjelent írások kerülnek terítékre. A 2020. augusztus 30-án, vasárnap 11.00 órakor kezdődő Klímaképzelet Maratoni Olvasókör keretében Kiss Kata, Őze Eszter és Sidó Zoltán (Fordulat) vezetésével az általuk jegyzett Klímaképzelet Readerben megjelent három szöveg közös olvasására, megbeszélésére nyílik lehetőség.


Augusztus 30., vasárnap
11.00 – 16:00
Margitsziget (pontos helyszín hamarosan)
Rossz idő esetén a rendezvényt a Glassyard Galériában tartjuk

11.00 – 12.30
A Fordulat (Sidó Zoltán) szerkesztői által jegyzett Koronavírus és kapitalizmus: profit vagy szolidaritás? című cikkében a kapitalizmus természetpusztító működéséről, valamint a válsághelyzetekben fellángoló társadalmi szolidaritásról és azokról a gyakorlatokról írnak, amelyek a közjó és az emberi jóllét biztosítása érdekében szükségesek.

12.30 – 13.00 Fél óra ebédszünet: elemózsiát kérlek hozzatok magatokkal! :)

13.00 – 14.30
Kiss Kata Dóra Vissza a természethez? Az ökológiai válság feminista olvasata című cikkében ökofeminista szempontból vizsgálja a patriarchális elnyomás, a kapitalista kizsákmányolás és az ökológiai és klímaválság összefüggéseit, külön figyelmet szentelve az ezirányú hivatalos hazai gyakorlatnak és intézkedéseknek.

14.30 – 16.00
Őze Eszter A kiszámíthatóság biopolitikai ígéretét boncolgatja: vajon hogyan válik mindnyájunk teste a klímaválságért is felelős kapitalista termelési rendszer biopolitikai hátterévé?

A Klímaképzelet maratoni olvasókört vezető szerzőink:

Kiss Kata a Pécsi Tudományegyetem Kritikai pszichoanalízis doktori programjának hallgatója, főbb kutatási területei a kritikai pszichológia, a kontinentális filozófia, francia filozófia, gender studies.

Sidó Zoltan, a Fordulat folyóirat szerkesztője és a Szolidáris Gazdaság Központ tagja.

Őze Eszter az ELTE BTK Filozófiatudományi Doktori Iskola, Film-, Média- és Kultúraelméleti Doktori Program hallgatója. Disszertációjában a huszadik század elején alapított egészség- és nevelésügyi múzeumok történetével, különösen a Társadalmi-, Népegészségügyi Múzeummal foglalkozik.

A The Unstable State of Things kiállítás a Risk Change (2016–2020) projekt része, amelyet az Európai Unió Kreatív Európa programja és a Magyar Nemzeti Kulturális Alap társfinanszírozott.

A pop-up konferencia és az olvasókör nem jöhetett volna létre a tranzitblog.hu támogatása nélkül.